kontroluj cukrzycę z nami
A A A

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 Glukometr - medyczne, przenośne urządzenie diagnostyczne służące do pomiaru i bieżącego odczytu poziomu glukozy we krwi włośniczkowej. Próbkę krwi, najczęściej pobiera się z opuszków palców lub co jest rzadsze płatków uszu. Niektóre modele glukometrów umożliwiają również pomiar stężenia glukozy w osoczu krwi.
Pomiar:
- umieścić pasek testowy w glukometrze (należy dobrać odpowiedni pasek do glukometru oraz sprawdzić datę ważności pasków)
- nakłuć czystą, zdezynfekowaną skórę w/w miejsc za pomocą lanceta (kłujka)
- przyłożyć palec (ucho) do paska który jest w glukometrze (większość dzisiejszych glukometrów zasysa krew z miejsca nakłucia za pomocą paska)
- odczekać kilka sekund, wynik pokaże się na monitorze glukometru

 Odczyt następuje dzięki wtopionym elektrodom lub odczynnikom chemicznym w paski testowe. Prawidłowe stężenie cukru we krwi (określane na czczo) powinno wynosić ok 70 mg/dl, a w ciągu dnia max do 126 mg/dl (miligramów na decylitr) lub 3,9 - 6,6 mmol/l (milimoli na litr) do 2 godz od posiłku.

 Procedura pomiaru jest maksymalnie uproszczona i powinna być bez problemów wykonywana przez pacjentów lub rodziny chorych na cukrzycę. Umożliwia to domowe monitorowanie leczenia cukrzycy. Do prawidłowego kontrolowania cukrzycy należy robić pomiary 7 - 10 razy na dobę. Coraz częściej słychać o nowinkach technicznych, które mierzą cukier bez zbędnego i czasami bolesnego nakłucia. Jednak są to eksperymenty, które i tak należy kontrolować lub korygować za pomocą klasycznych glukometrów.

 Ceny glukometrów ostatnio dość spadły, a to za przyczyną że, wielu producentów zdecydowało się na darmowe wydawanie urządzeń poprzez apteki. 

 

W Polsce większość pasków jest refundowanych. Ceny zależą od typu cukrzycy oraz ceny wyjściowej producenta.

data-matched-content-rows-num="3" data-matched-content-columns-num="3"