kontroluj cukrzycę z nami
A A A

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Kliniczne objawy cukrzycy typu 1 pojawiają się kiedy masa komórek beta zredukowana zostaje o około 80-90%. W tym stanie sekrecja insuliny jest niewystarczająca dla utrzymania normoglikemii.

U wielu pacjentów wkrótce po ujawnieniu się cukrzycy typu 1 i rozpoczęciu insulinoterapii dochodzi do częściowej odnowy komórek β (beta), a w konsekwencji do redukcji zapotrzebowania na insulinę egzogenną, zwykle do dawki dobowej poniżej 0,3 j./kg mc. przy zachowaniu normoglikemii. To zjawisko nosi nazwę remisji.

Remisja jest to okres zmniejszenia zapotrzebowania na  insulinę, występuję kilka miesięcy po rozpoznaniu cukrzycy i może trwać nawet pół roku. Okres ten nazywany jest też miesiącem miodowym. Stężenie glukozy się zmniejsza, należy też zmniejszyć dawki insuliny, mogą występować częste niedocukrzenia. Czasem nie ma potrzeby podania niektórych dawek insuliny. Należy jednak pamiętać, że jest to sytuacja przejściowa (przeczytaj o przyczynach). Glikemia znowu się zwiększy. Najlepiej w tym okresie często kontrolować stężenie glukozy we krwi za pomocą glukometru i podawać mniejsze dawki insuliny, nawet tak symboliczne jak 1 jednostka. Nie zaleca się zupełnego zaprzestania podawania insuliny.

 

data-matched-content-rows-num="3" data-matched-content-columns-num="3"