kontroluj cukrzycę z nami
A A A

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Cukrzyca to choroba ogólnoustrojowa, która miedzy innymi prowadzi do zaburzeń ukrwienia i odżywiania tkanek. Szczególnie narażone na zaburzenia metaboliczne są stopy osób z cukrzycą.

Zespół stopy cukrzycowej to poważne powikłanie choroby często prowadzące do amputacji. Aby temu zapobiec konieczna jest stała obserwacja i prawidłowa pielęgnacja stóp u osób z cukrzycą.

Uszkodzeniu naczyń krwionośnych towarzyszą zaburzenie unerwienia skóry, prowadzące do zaburzeń odżywiania, a w efekcie do łuszczenie i pękanie skóry na piętach i całej stopie. Ze względu na specyfikę zmian ukrwienia i unerwienia stóp w cukrzycy najważniejsze jest zapobieganie zmianom troficznym, ponieważ rany trudno się goją i są bardzo podatne na zakażenia. Baczna obserwacja i codzienna pielęgnacja stopy u cukrzyka jest podstawą zapobiegania niebezpiecznym powikłaniom.

5 zasad pielęgnacji stopy cukrzyka

1. Stopy należy myć codziennie w letniej wodzie z użyciem łagodnych środków myjących o pH 5,5. Ważne jest aby nie przegrzewać stóp zbyt długą kąpielą w zbyt ciepłej wodzie. Kąpiel w zbyt ciepłej wodzie prowadzi do zmacerowania skóry stóp, a co za tym idzie do utraty jej właściwości ochronnych.

2. Bardzo ważne jest dokładne osuszanie stóp szczególnie w przestrzeniach między palcami. Pozostawiona wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.

3. Kolejnym elementem właściwego postępowania po umyciu i wysuszeniu stóp jest nawilżenie oraz natłuszczenie stóp specjalistycznym środkiem przeznaczonym do pielęgnacji stóp cukrzyka, zawierającym odpowiednie stężenia mocznika.

4. Po natłuszczeniu i nawilżeniu należy dokładnie obejrzeć obie stopy w poszukiwaniu pęknięć naskórka, które mogą prowadzić do powstania rań i owrzodzeń.

5. Paznokcie należy obcinać prosto, tak aby zapobiec ich wrastaniu. Dobrze jest skracać paznokcie zaraz po umyciu stóp. Po obcięciu należy użyć jednorazowego, papierowego pilnika do paznokci i tak opiłować paznokcie, by były łagodnie zakończone.

Jak wybrać produkt do codziennej pielęgnacji stóp u cukrzyka?

W przypadku pielęgnacji stóp u osób z cukrzycą należy wybierać dostępne w aptekach wyroby lecznicze, które mają udokumentowane działanie i skład oraz podlegają rygorom prawa farmaceutycznego. Produkty przeznaczone do pielęgnacji stóp powinny zawierać substancje, które pozwolą przede wszystkim nawilżyć i natłuścić stopy, ale również dodatkowo pomogą w złuszczaniu zrogowaciałego naskórka. Podstawą produktów dla stóp diabetyka powinna być parafiny, które zapobiegają nadmiernej ucieczce wody z naskórka. Kolejnym ważnym składnikiem jest mocznik, który w stężeniu 25% pozwala podnieść poziom nawilżenia skóry oraz pomaga w złuszczaniu martwego naskórka bez konieczności użycia tarki czy pumeksu.

Mocznik zastępuje tarkę do stóp

Najczęstsze błędy w pielęgnacji stóp diabetyków to nadmierne ścieranie naskórka, które prowadzi do bolesnych, krwawiących pęknięć na piętach. W przypadku cukrzycy najlepiej stosować krem lub maść do stóp z 25% zawartością mocznika. Przy takim stężeniu mocznik, oprócz działania nawilżającego, działa keratolitycznie (usuwa martwe komórki naskórka) bez ryzyka uszkodzenia powierzchni skóry. Mocznik w stężeniu 10% polecany jest do pielęgnacji stóp pozbawionych wcześniej zrogowaceń przy pomocy większego stężenia mocznika (25%).

Takim produktem jest np. Flexitol – przebadany klinicznie wyrób medyczny do leczenia suchej i popękanej skóry pięt i stóp, którego działanie jest widoczne już po 1 dniu od zastosowania.

Więcej informacji na stronie flexitoldlastop.pl, gdzie zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi na temat pielęgnacji stóp pacjentów chorych na cukrzycę, opracowanymi we współpracy z Polską Federacją Edukacji w Diabetologii.