kontroluj cukrzycę z nami
A A A
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Udostępnij

Od marca 2018 NFZ rozpoczął refundacje systemów ciągłego pomiaru glikemii zwanego w skrócie CGM (continuous glucose monitoring).

Odczyt poziomów glukozy we krwi odbywa się w czasie rzeczywistym i nie wymaga dodatkowego nakłuwania się pacjenta jak to ma miejsce w przypadku glukometru. Refundacją przy odpłatności 30% objęci są diabetycy z cukrzycą typu 1 do 26 roku, leczeni przy pomocy osobistej pompy insulinowej. Dodatkowym warunkiem koniecznym do refundacji jest tzw zjawisko nieświadomej hipoglikemii. Dobowe zapotrzebowanie mózgu dorosłego człowieka na glukozę wynosi ok. 150 g. Hipoglikemia to spadek poziomu glukozy we krwi poniżej 55 mg/dl (3,0 mmol/l) z charakterystycznymi objawami. W niektórych przypadkach u osób chorych na cukrzycę typu 1, objawy hipoglikemii nie występują. Tak duży niedobór glukozy zaczyna wyrządzać szkody. Zjawisko to określa się właśnie jako „nieświadomość hipoglikemii”. Wywołuje ona zaburzenia podstawowych czynności mózgu, śmierć niektórych neuronów. Jedną z przyczyn są częste epizody niedocukrzenia. I tu leży problem. Chory starający się o refundację musi mieć zaświadczenie od lekarza że nie wyczuwa objawów hipoglikemii a to może spowodować w przyszłości np. brak pozwolenia na otrzymanie prawa jazdy, uprawiania sportów, wykonywania pewnych zawodów.

System składa się z:

  • sensora (czujnik, elektroda) o

  • transmitera (nadajnik)

  • czytnika (pompa insulinowa, osobne urządzenie, smartphone)

Zlecenie na transmiter (kod P.136 Transmiter/Nadajnik do CGM) i sensory (kod P.135 Sensor/Elektroda do CGM) wypisuje lekarz, który wystawia zlecenie na zestawy infuzyjne. Dodatkowo lekarze ze specjalizacją:

- diabetologii

- pediatrii

- endokrynologii i diabetologii dziecięcej

- endokrynologii

- chorób wewnętrznych

- lekarze POZ

 Kontynuację może prowadzić pielęgniarka lub położna.

Przy limitach finansowanym przez NFZ wkład pacjenta to 180 zł za 4 sensory / miesiąc i 300 zł za transmiter (raz na 8 miesięcy)

data-matched-content-rows-num="3"      data-matched-content-columns-num="3"