kontroluj cukrzycę z nami
A A A

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Chemiczny skład wydychanego powietrza pokazuje, kiedy pacjent ma za niski poziom cukru we krwi. Spadek poziomu cukru we krwi (hipoglikemia) występuje u osoby cierpiącej na cukrzycę typu 1 i może mieć poważne skutki.

 Poczucie zmęczenia, drgawki, utrata przytomności to tylko parę z wielu objawów (więcej o hipoglikemii tutaj...). Dlatego tak ważne jest, by wychwycić zbliżające się niebezpieczeństwo i zapobiec groźnym konsekwencjom, w porę podając pacjentowi węglowodany proste (glukoza, cukier).

 Wiadomo, że hipoglikemia może być wykrywana przez psy. Jak jednak zwierzęta są w stanie dokonać diagnozy? Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge podejrzewali, że coś musi się zmieniać w oddechu pacjenta, kiedy stężenie cukru w jego krwi się obniża.

 Te podejrzenia znalazły potwierdzenie w eksperymentach. Naukowcy sztucznie obniżali (w kontrolowanych warunkach) stężenie cukru we krwi ośmiu pacjentek z cukrzycą typu 1. Jednocześnie analizowali ich oddechy za pomocą spektrometru masowego. Zauważyli, że w stanie hipoglikemii w wydychanym powietrzu jest znacznie (nawet dwukrotnie) więcej niż normalnie izoprenu (najczęściej występującego w ludzkim ciele węglowodoru).

 To spostrzeżenie może tłumaczyć, dlaczego psy są w stanie wykrywać hipoglikemię. Może też stanowić podstawę do opracowania testu, który będzie wykrywał niski poziom cukru we krwi bez konieczności badania samej krwi.

 Możliwe jest przeszkolenie psów w taki sposób, aby ostrzegały osoby chore na cukrzycę o zbyt niskim lub wysokim poziomie cukru we krwi – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i Uniwersytetu w Dundee, którzy przeprowadzili badanie we współpracy z brytyjską organizacją charytatywną Medical Detection Dogs. Zauważyli oni, że u diabetyków korzystających z pomocy zwierząt stężenie krwi rzadziej przekracza normę, co skutkuje zminimalizowaniem ryzyka wystąpienia komplikacji zdrowotnych związanych z hipoglikemią.

 Niestety liczba psów wyszkolonych do wyczuwania zmian stężenia glukozy we krwi pacjentów jest niewielka. Dla przykładu, na zwierzęta z Medical Detection Dogs, czyli organizacji, która udostępniła czworonogi na potrzeby badania, w tym momencie trzeba czekać ok. 3 lat. Dlatego też, w przypadku, gdy dany diabetyk martwi się brakiem odpowiedniej kontroli nad objawami cukrzycy, powinien pomyśleć także o innych możliwościach, takich jak specjalna edukacja, która pomaga lepiej zrozumieć schorzenie i radzić sobie z nim.

 

data-matched-content-rows-num="3" data-matched-content-columns-num="3"