kontroluj cukrzycę z nami
A A A

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wysiłek fizyczny a cukrzyca

 Bezpieczny wysiłek fizyczny a cukrzyca. Z czasem zwiększa się ilość osób chcących uprawiać aktywność sportową. Dotyczy to również osób chorych na cukrzycęWiele korzyści, jakie niesie za sobą uprawianie wysiłku fizycznego powoduje że, jest on traktowany jako ważna część kompleksowego postępowania w prowadzeniu i leczeniu cukrzycy. Organizm w trakcie systematycznego wysiłku fizycznego wytwarza większą wrażliwość na insulinę. Skutkiem tego jest mniejsze dobowe zapotrzebowanie na hormon. Wpływa pozytywnie na kontrolę glikemii (HbA1c) oraz profil lipidowy (cholesterol). Dodatkowo wpływa na szybszą redukcję masy ciała (BMI) co prowadzi także do pozytywnych zmian w nastroju nawet u diabetyków z depresją.

Udostępnij

Aby bezpiecznie rozpocząć, a następnie kontynuować wysiłek fizyczny osoba chora na cukrzycę powinna trzymać się kilku sprawdzonych i polecanych przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zasad.

Najważniejsze aby dostosować wysiłek fizyczny do możliwości pacjenta, stanu choroby oraz jego umiejętności kontrolowania glikemii. Rozpoczynając od poziomu umiarkowanego powoli dochodząc do uzyskania optymalnego poziomu dla danej osoby. W tym powinien nam pomóc prowadzący lekarz diabetolog wraz z fizjoterapeutą. Zaczynamy od 2-3 dni w tygodniu kończąc na codziennym regularnym treningu. Jest to ważne, by aplikować wysiłek o odpowiedniej częstotliwości. Musimy dać czas na odpoczynek mięśniom oraz możliwość dostosowania się organizmu do zmniejszonych dawek insuliny.

 Każda osoba rozpoczynając aktywność fizyczną, powinna wykonywać trwającą 5 – 10 minut rozgrzewkę. W połowie czasu trwania wysiłku ćwiczenia rozciągające, a na zakończenie — uspokajające (oddechowe). Oczywiście należy pamiętać że, wysiłek fizyczny zawsze będzie podnosił prawdopodobieństwo ostrej lub opóźnionej hipoglikemii, którą dodatkowo powiększa spożywanie alkoholu po wysiłku (np. jazda na rowerze i piwo). Dlatego tak ważna jest znajomość reakcji naszego ciała i częste monitorowanie glikemii. Pamiętać należy też o:

zapobieganiu odwodnieniu organizmu (wysoka temperatura otoczenia)

ryzyku uszkodzenia stóp w trakcie wysiłku, zwłaszcza jeśli mamy zdiagnozowaną neuropatię obwodową gdzie istnieje obniżenie progu czucia bólu.

 

data-matched-content-rows-num="3"      data-matched-content-columns-num="3"

Na podstawie Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, 2018