Mniszek pospolity, lekarski (Taraxacum officinale). Występuje w Europie, Azji i w rejonach północnych Afryki w ponad 1000 gatunkach. W Polsce (ponad 200 gatunków) znany jest jako dmuchawiec. Najczęściej kwitnie na łąkach, siedliskach ruderalnych oraz lekko zagęszczonych lasach. Zbiór odbywa się na wiosnę (najpierw ziele, potem kwiat). Pomimo że, w rolnictwie uznawany jest za chwast, to stosowany jest także jako roślina lecznicza, jadalna i pastewna.
Jako całość (ziele i kwiat) zawiera dużą ilość związków czynnych jak: inulina, laktony, alkohole triterpenowe, fitosterole, flawonoidy oraz polifenolokwasy (kwas cykoriowy, chlorogenowy, kaftarowy, kawowy).
Najważniejszy to inulina. Jest to polisacharyd występujący w roślinach i wchłaniany w jelicie cienkim. Dzięki temu należy do prebiotyków które zwiększają florę bakteryjną w jelicie cienkim. Dodatkowo wpływa pozytywnie na mikroflorę jelita grubego regulując wypróżnienia.
Ta sama inulina posiada również właściwości przeciwcukrzycowe. We wczesnej fazie cukrzycy typ 2 wpływa na obniżanie poziomu glukozy we krwi. Badania na szczurach chorych na cukrzycę wykazały że, obniża stężenie glukozy o 24 - 31% po 5 tygodniach podawania. Składniki o największym potencjale hipoglikemicznym znajdują się w korzeniach i liściach. Ostrożne wnioski w/w badań wskazują na stymulację produkcji insuliny w komórkach beta trzustki przez inulinę.
Działając przeciwzakrzepowo wspomaga terapię powikłań cukrzycowych w naczyniach krwionośnych (angiopatia).
Jako mocny diuretyk posiada właściwości moczopędne (kwiaty, liście). W badaniach na szczurach stwierdzono mocniejsze działanie niż np. owoc jałowca czy ziele skrzypu. Jest to ważne kiedy przy długo utrzymującej się hiperglikemii (powyżej progu nerkowego) wspomaga nerkom w wydalaniu nadwyżki cukru. Moczopędność przyśpiesza leczenie chorób dróg moczowych które są częstą przypadłością w cukrzycy.
Miniszek lekarski wspiera również:
- pracę watroby i przewodu pokarmowego
- przeciwzapalne (reumatyzm)
- choroby skóry
- silne działanie przeciw nowotworowe (sutek, prostata, jelito grube)
Przykładowy napar:
Łyżkę suszonych kwiatów zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez ok.10 min. Następnie odcedzić i pić kilka razy dziennie po pól szklanki.
Serwis glukoza.pl nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie przepisu bez konsultacji lekarza.
UWAGA: Zastosowanie ziół w leczeniu i kontrolowaniu cukrzycy ma wielowiekową tradycję i doświadczenie. Należy jednak pamiętać, że jest to działanie tylko wspomagające. W żadnym wypadku nie może zastąpić insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych zapisanych przez lekarza diabetologa.
data-matched-content-rows-num="4" data-matched-content-columns-num="1"