kontroluj cukrzycę z nami
A A A

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Ramadan a cukrzyca

Post w trakcie Ramadanu (9 miesiąc w kalendarzu muzułmańskim) jest jednym z pięciu filarów Islamu. Diabetycy, przestrzegający pewnych zasad żywienia i dostosowania terapii cukrzycy mogą w nim uczestniczyć. Podczas postu oprócz jedzenia, picia, palenia, wstrzymania się od konfliktów, zabronione jest także stosowanie doustnych i wstrzykiwanych leków. Zakaz obowiązuje między wschodem a zachodem słońca. Większość muzułmanów chorych na cukrzycę odczuwa potrzebę postu dlatego Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) i Międzynarodowy Związek Cukrzycy i Ramadanu (DAR) w kwietniu 2016 wspólnie stworzyły obszerne wytyczne i wzorzec postępowania dla diabetyka podczas postu w RamadanieDodatkowo praktyczne wskazówki IDF-DAR skierowane są do pracowników służby zdrowia zajmującymi się diabetykami. Informacje i zalecenia zawarte w dokumencie pomogą pomóc osobom z cukrzycą na czczo podczas ramadanu, w celu minimalizacji ryzyka powikłań (hipoglikemia, odwodnienie, kwasica ketonowa)

Udostępnij

 Zgodnie z wytycznymi IDF – DAR należy :

- pić dużo przed wschodem słońca

- przerwać post gdy poziom cukru spada poniżej 70 mg/dl lub wzrasta powyżej 300 mg/dl z występowaniem objawów hipoglikemii i hiperglikemii

- jeśli wystąpią objawy hipoglikemii lub hiperglikemii, należy wykonać badanie stężenia glukozy we krwi

 Pacjenci z cukrzycą typ 1 również mogą uczestniczyć w poście, ale tu jest bardziej rygorystycznie jeśli chodzi o pozwolenie. Wykluczani powinni być chorzy z częstą hipoglikemią, zaburzeniem peroksydacji, źle kontrolowaną cukrzycą, niestabilną cukrzycą, oraz ci którzy nie chcą lub nie są w stanie zmierzyć stężenia cukru we krwi zgodnie z zaleceniami. Zgodnie z wytycznymi pacjenci z cukrzycą typ 1 którzy mają zgodę na uczestnictwo w poście, mogą i muszą regularnie kontrolować poziom cukru we krwi w trakcie jego trwania.

Kontrola poziomu glukozy we krwi powinna być wykonywana przed i po zachodzie słońca, rano, w południe, po południu, przed jedzeniem po zachodzie słońca i 2 godziny po jedzeniu po zachodzie słońca. Należy pamiętać że w zależności od pory roku i położenia geograficznego (na przykład w krajach skandynawskich UE) post może trwać nawet do 20 godzin.

W dokumencie znajdują się również wytyczne jak korygować dawki insulin. Insulinę bazową lub długodziałającą zmniejsza się nawet do 30% - 40%. Przygotowania i korekty powinne być przeprowadzone wraz z wyspecjalizowanym personelem diabetologicznym.

 Oczywiście istnieje możliwość przerwania religijnego obowiązku postu w czasie ramadanu, jeśli nastąpi np. poważne zagrożenie zdrowia lub ciąża. W takich sytuacjach, Islam pozwala wierzącemu zamiast pościć, nakarmić ubogiego. Jeśli jest to niemożliwe można przekazać wówczas na ten cel datek za każdy dzień (np. w Niemczej jest to około 7 € za dzień). Obowiązkiem wierzącego jest upewnienie się, że pieniądze idą na ten cel. W sytuacji choroby lub nagłej podróży możliwe jest również "przesunięcie" postu. Wybiera się wtedy 30 dowolnych dni w ciągu roku.

www.diabetes-news.de

www.idf.org/guidelines/diabetes-in-ramadan

data-matched-content-rows-num="3"      data-matched-content-columns-num="3"