kontroluj cukrzycę z nami
A A A

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Retinopatia cukrzycowa leczenie

 Leczenie retinopatii cukrzycowej zależy od stanu zmian degeneracyjnych w oku. W pierwszej kolejności, należy zwrócić uwagę na prawidłowe kontrolowanie przebiegu cukrzycyWyrównanie metaboliczne, leczenie nadciśnienia (inhibitory ACE, inhibitory receptora AT1), zaburzeń gospodarki lipidowej czy też poprzez podawanie aspiryny w celach kardioprofilaktycznych, to pierwszy krok do ograniczenia powikłań cukrzycowych związanych z okiem. W sytuacji kiedy ośrodki optyczne oka są jeszcze przejrzyste lekarz diabetolog może zalecić tzw fotokoagulację laserową siatkówki. Fotokoagulacja laserowa to seria pojedynczych impulsów (błysków), światła laserowego koagulującego, której celem jest zniszczenie patologicznie zmienionych naczyń krwionośnych. W miejscu skupienia światła powstają trwałe zrosty siatkówki, nabłonka barwnikowego oraz naczyniówki a odwarstwienia siatkówki maleje.

 

 

W zależności od poziomu zmian oka stosuje się fotokoagulację:

- ogniskowa – wczesne zmiany retinopatii i mały obrzęk plamki

- typu GRID – poszerzony (rozlany) obrzęk plamki

- panfotokoagulacja – ciężki stan retinopatii nieproliferacyjna i proliferacyjna

Odpowiednio wcześnie wykonana fotokoagulacja laserowa hamuje znacząco rozwój retinopatii cukrzycowej.

 Innym zabiegiem jest tzw witrektomia, którą zaleca się w sytuacji niewchłaniających się krwotoków do ciała szklistego. Witrektomia to usunięcie ciała szklistego z wnętrza gałki ocznej. Stosuje się przede wszystkim w celu stabilizacji i poprawy funkcji siatkówki. Zasadą tutaj jest - czym szybciej tym lepiej.

 W bardzo zaawansowanych zmianach cukrzycowego obrzęku plamki w uzupełnieniu laseroterapii wykonuje się dodatkowo tzw doszklistkowe iniekcje preparatów przeciwciał anty-VEGF: (afliberceptu, ranibizumabu i bewacyzumabu). 

W leczeniu cukrzycowej choroby oczu stosuje się także wstrzyknięcia sterydów. Podawane doszklistkowo lub okołogałkowo wstrzyknięcia mają za zadanie działać antyangiogenne i przeciwobrzękowo. W przypadkach osób chorych na cukrzycę z nieodwracalnymi zaburzeniami widzenia, nieunikniona będzie wówczas rehabilitacja (protokoły postępowań) taka sama jak dla osób źle widzących lub ociemniałych.

data-matched-content-rows-num="3"      data-matched-content-columns-num="3"