kontroluj cukrzycę z nami
A A A

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Seniorzy mają dostęp do bezpłatnych, nowoczesnych leków na cukrzycę! Nowoczesne długo działające insuliny są bezpłatnie dostępne dla chorych na cukrzycę, którzy ukończyli 75 lat, w ramach programu 75+, który wszedł w życie 1 września.

To znakomita wiadomość dla seniorów chorych na cukrzycę. Mają szanse na leki, które wcześniej z powodu ceny, były dla nich niedostępne – mówi Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Insulina jest niezbędna, aby obniżyć poziom glukozy we krwi, który zwiększa się
po posiłku. U osób zdrowych insulina jest wydzielana w sposób ciągły, co zapewnia jej równomierny poziom we krwi. W przypadku chorych na cukrzycę wydzielanie insuliny jest zaburzone lub trzustka w ogóle nie jest w stanie jej wytworzyć, przez
co niebezpiecznie rośnie poziom glukozy we krwi, szczególnie po spożyciu posiłku.

Niesie to za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, obejmujących takie narządy, jak: serce, oczy, nerki oraz układ nerwowy. Ważne, aby poziom insuliny we krwi był
na stałym i nie za wysokim poziomie.

Z drugiej strony pacjenci powinni unikać epizodów hipoglikemii, czyli obniżenia poziomu cukru we krwi, poniżej bezpiecznej, określonej normy, co może prowadzić do śpiączki cukrzycowej, a w konsekwencji nawet do śmierci. Częsta hipoglikemia może być przyczyną zaburzeń poznawczych oraz demencji i jest czynnikiem ryzyka śmierci z powodów sercowo-naczyniowych. Hipoglikemia obniża jakość życia pacjenta, może wprowadzać niepokój, co z pewnością zwiększa uciążliwość choroby.

Dzięki programowi 75+ nowoczesne insuliny długo działające są dostępne bezpłatnie
dla wszystkich seniorów powyżej 75. roku życia we wszystkich refundowanych do tej pory wskazaniach.

Insuliny analogowe w ramach listy 75+ dostępne są:

w cukrzycy typ 1 u dorosłych, młodzieży i dzieci od 2 roku życia

w cukrzycy typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c >= 8%

w cukrzycy typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i udokumentowanymi, nawracającymi, epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii

- Jako diabetolodzy, od lat usiłujemy zmodernizować polski system leczenia chorych na cukrzycę. Cieszy nas decyzja polskiego rządu, korzystna dla osób starszych, które będą leczone przy pomocy nowoczesnych analogów insulin długodziałających bez konieczności finansowania tego leczenia z własnej kieszeni – mówi prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii WUM.

Insuliny długodziałające mogą być wypisywane przez lekarzy i uprawnione pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej wszystkim tym, którzy spełniają kryteria refundacyjne oraz w momencie wypisywania recepty ukończyli 75 lat.

Seniorzy muszą mieć w dokumentacji medycznej informacje od lekarza diabetologa o dotychczasowej terapii, okresie stosowania terapii, wartości hemoglobiny glikowanej lub informacje na temat nawracających lub ciężkich epizodów hipoglikemii lub hipoglikemii nocnej. Na recepcie musi znaleźć się litera „S” wpisana w pole „kodu uprawnień dodatkowych”, a potrzebny lek musi być na wykazie bezpłatnych leków.

data-matched-content-rows-num="3"      data-matched-content-columns-num="3"