remisja w cukrzycy typ 1

501463913
info@glukoza.pl

 

 

leczenie i edukacja

przelicznik BMI on-line

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Kliniczne objawy cukrzycy typu 1 pojawiają się kiedy masa komórek beta zredukowanawww.glukoza.pl zostaje o około 80-90%. W tym stanie sekrecja insuliny jest niewystarczająca dla utrzymania normoglikemii.

U wielu pacjentów wkrótce po ujawnieniu się cukrzycy typu 1 i rozpoczęciu insulinoterapii dochodzi do częściowej odnowy komórek β (beta), a w konsekwencji do redukcji zapotrzebowania na insulinę egzogenną, zwykle do dawki dobowej poniżej 0,3 j./kg mc. przy zachowaniu normoglikemii. To zjawisko nosi nazwę remisji.

Remisja jest to okres zmniejszenia zapotrzebowania na insulinę, występuję kilka miesięcy po rozpoznaniu cukrzycy i może trwać nawet pół roku. Okres ten nazywany jest też miesiącem miodowym. Stężenie glukozy się zmniejsza, należy też zmniejszyć dawki insuliny, mogą występować częste niedocukrzenia. badanie cukru w cukrzycy typ 1Czasem nie ma potrzeby podania niektórych dawek insuliny. Należy jednak pamiętać, że jest to sytuacja przejściowa (przeczytaj o przyczynach). Glikemia znowu się zwiększy. Najlepiej w tym okresie często kontrolować stężenie glukozy we krwi za pomocą glukometru i podawać mniejsze dawki insuliny, nawet tak symboliczne jak 1 jednostka. Nie zaleca się zupełnego zaprzestania podawania insuliny.

krzywa

data-matched-content-rows-num="3" data-matched-content-columns-num="3"