mniszek lekarski

501463913
info@glukoza.pl

 

 

przelicznik on-line

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mniszek pospolity, lekarski (Taraxacum officinale). Występuje w Europie (ponad 1000 gat). W Polsce ponad 200 (znany jako dmuchawiec) oraz w Azji i w rejonach północnych Afryki. Najczęściej kwitnie na łąkach, siedliskach ruderalnych oraz w uprawach i lekko zagęszczonych lasach. Zbiór odbywa się na wiosnę (najpierw ziele, potem kwiat). Pomimo że, w rolnictwie uznawany za chwast stosowany jest jako roślina lecznicza, jadalna i pastewna.mniszek lekarski

 

 

Jako całość zawiera dużą ilość tzw związków czynnych. Takie jak: inulina, laktony, alkohole triterpenowe, fitosterole, flawonoidy oraz polifenolokwasy (kwas cykoriowy, chlorogenowy, kaftarowy, kawowy).

Najważniejszy to inulina. Jest to polisacharyd występujący w roślinach i wchłaniany w jelicie cienkim.. Dzięki temu należy do tzw prebiotyków (zwiększają florę bakteryjną w jelicie cienkim). Dodatkowo wpływa pozytywnie na mikroflorę jelita grubego regulując wypróżnienia.

Ta sama inulina posiada również właściwości przeciwcukrzycowe. We wczesnej fazie cukrzycy typ 2 wpływa na obniżanie poziomu glukozy we krwi. Badania na szczurach chorych na cukrzycę wykazały że, obniża stężenie glukozy o 24-31% po 5 tygodniach podawania. Składniki o największym potencjale hipoglikemicznym znajdują się w korzeniach i liściach. Ostrożne wnioski w/w badań wskazują na stymulację produkcji insuliny w komórkach beta trzustki przez inulinę.

UWAGA: Zastosowanie ziół w leczeniu i kontrolowaniu cukrzycy ma wielowiekową tradycję i doświadczenie. Należy jednak pamiętać, że jest to działanie tylko wspomagające. W żadnym wypadku nie może zastąpić insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych zapisanych przez lekarza diabetologa.

Działając przeciwzakrzepowo wspomaga terapię powikłań cukrzycowych w naczyniach krwionośnych (angiopatii).

Jako mocny diuretyk posiada właściwości moczopędne (kwiaty, liście). W badaniach na szczurach stwierdzono mocniejsze działanie niż np. owoc jałowca czy ziele skrzypu. Jest to ważne kiedy przy długo utrzymującej się hiperglikemii (powyżej progu nerkowego) wspomaga nerkom w wydalaniu nadwyżki cukru. Moczopędność przyśpiesza leczenie chorób dróg moczowych które są częstą przypadłością w cukrzycy.

Miniszek lekarski wspiera również:

pracę watroby i przewodu pokarmowego

przeciwzapalne (reumatyzm)

choroby skóry

silne działanie przeciw nowotworowe (sutek, prostata, jelito grube)

mniszek lekarski

Przykładowy napar:

Łyżkę suszonych kwiatów zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez ok.10 min. Następnie odcedzić i pić kilka razy dziennie po pól szklanki.

Serwis glukoza.pl nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie przepisu bez konsultacji lekarza.

data-matched-content-rows-num="4" data-matched-content-columns-num="1"