501463913
info@glukoza.pl

miejsce na reklamę

gościmy

Odwiedza nas 260 gości oraz 0 użytkowników.

odwiedziny on-line

Odsłon artykułów:
2363782

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

  Najczęściej występującą na świecie postacią cukrzycy, to cukrzyca typu 2. Wyróżnia się dwiec2a przyczyny cukrzycy typu 2: jedna to zaburzenie wydzielania i/lub działania insuliny (uwarunkowane genetycznie), druga to otyłość i brak ruchu, będąca przyczyną insulinooporności.

Występowanie cukrzycy typu 2 na świecie wzrasta. Wzrost ten jest ściśle związany z stylemc2b życia, czyli brakiem aktywności fizycznej i złym odżywianiem.

Objawy:

  Objawy cukrzycy typu 2 rozwijają się stopniowo. nadmierne pragnienie,oddawanie dużej ilości moczu, ogólne osłabienie,infekcje układu moczowo-płciowego,nieuzasadnione chudnięcie.oddech, który czuć acetonem,senność, problemy ze wzrokiem i nerkami.

Leczenie: 

Zwykle lekarz zaleca lek przeciwcukrzycowy w tabletkach i modyfikację diety (ruch i dieta). Gdy poziom cukru przekracza 300 mg/dl (16,7 mmol/l) konieczne jest podawanie insuliny w zastrzykach. Z czasem, po unormowaniu glikemii, można ją odstawić. Leczenie cukrzycy typu 2 polega na zmianie stylu życia. Należy zredukować wagę. Można to osiągnąć poprzez spersonalizowane porady dietetyczne. Codziennie żywienie powinno zawierać zdrową żywność, pokarmy bogate w błonnik (warzywa, owoce, pełne ziarna i rośliny strączkowe), produkty o niskiej zawartości tłuszczu i świeżą morską rybę. Zwiększenie aktywności fizycznej (dążenie do co najmniej 150 min / tydzień umiarkowanej aktywności). Groźne są powikłania cukrzycowe. Choroba ta jest główną przyczynę ślepoty, schyłkowej niewydolności nerek, amputacji oraz powikłań sercowo-naczyniowych, dlatego niezmiernie ważne jest szybkie zdiagnozowanie cukrzycy. Warto więc regularnie wykonywać badania.

  Cukrzyca typu 2 wciąż uważana jest za chorobę osób dorosłych. Jednak, złe nawyki żywieniowe,c2 brak kontroli rodzicielskiej, dostęp do śmieciowej żywności sprawił przesunięcie granicy wiekowej rozpoznawania cukrzycy do wieku dziecięcego.

 

glukoza.pl

tu zrealizujesz wniosek NFZ on-line