amiotrofia cukrzycowa

501463913
info@glukoza.pl

 

 

leczenie i edukacja

przelicznik BMI on-line

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Amiotrofia cukrzycowa inaczej znana jako neuropatia cukrzycowa proksymalna. To bardzo rzadki zespół chorobowy zaliczany do tzw niesymetrycznych powikłaniach neurologicznych w cukrzycy, w trakcie której następuje uszkodzenie korzeni nerwu obwodowego. Jest szczególną postacią neuropatii cukrzycowej.neuropatia cukrzycowa

 

 

Zwykle występuje u pacjentów w starszym wieku z długą historią nie wyrównanej cukrzycy typu 2. Objawia się niedowładem a następnie atrofią (zanikiem) mięśni miednicy oraz kończyn dolnych. W pierwszym etapie objawy dotyczą proksymalnych części mięśni jednej strony. W wyniku osłabienia mięśni następuje przeciążenie niewydolnych struktur które doprowadzają do bólu podczas poruszania się. Najprostsze ruchy wymagają dużego wysiłku.

 

Dodatkowe objawy choroby to:

- zaburzenia czucia głębokiego (brak orientacji i czucia przestrzennego). Chory często obija się o przedmioty które są w jego pobliżu.

- zaburzenie czucia powierzchniowego charakteryzującego się pieczeniem, drętwieniem, przeczulicą.

Diagnozę amiotrofii cukrzycowej przeprowadza się podczas elektromiografii (badanie przewodności nerwu).

W leczeniu najważniejsze jest wyrównanie cukrzycy (prawidłowe HbA1c) oraz procedury medyczne znane z leczenia stopy cukrzycowej. Terapia trwa miesiącami lub latami i nie doprowadza do pełnego powrotu czucia i sprawności.

neuropatia cukrzycowa

 glukoza.pl

data-matched-content-rows-num="3" data-matched-content-columns-num="3"